Navigácia

ZELENÁ ŠKOLA

Zelená škola šk. r. 2024/2025

        Naša škola je už niekoľko rokov zapojená do medzinárodného programu  Zelená škola, kde sme  počas dvoch rokov plnili 7 krokov Zelenej školy a získali sme certifikát a vlajku Zelenej školy.

 

7 KROKOV ZELENEJ ŠKOLY

1. KOLÉGIUM  ZELENEJ ŠKOLY                                             

2. ENVIRONMENTÁLNY AUDIT  ŠKOLY                                                   

3. EAP – environmentálny plán    

4. MONITORING A HODNOTENIE

5. PROENVIRONMENTÁLNA VÝUČBA

6. INFORMOVANIE A ZAPOJENIE KOMUNITY

7. EKO-KÓDEX             

 

     V tomto období je našou témou  odpad. Vykonali sme už AUDIT, vytvorili sme nový EAP, v ktorom sú naše ciele, úlohy, ktoré budeme plniť počas dvoch rokov, pripravíme  rôzne aktivity -na deň vody,  zeme a projektové dni k danej problematike, o ktorých vás budeme priebežne informovať.              

 

Mgr. Andrea Grabanová                 učiteľka- koordinátor ZŠ

Ing. Antónia Simanová                     učiteľka- pomocný koordinátor ZŠ

RNDr. Božena Mihóková                   riaditeľka školy

Mgr. Adriána Dzurová                       učiteľka

Stanislava Štencl                                 vychovávateľka ŠKD

Miriam Majcherová                            upratovačka, rodič

Jaroslav Raščák                                  školník

Mgr. Dominika Kružičová                  rodič

 

9. A – Martina Görčöšová, Sára Hiľovská, Viktória Mokrišová, Filip Širgel

8. A - Oliver Graban, Sofia Juhárová, Alex Žakarovský

7. A – Dominika Širgelová, Júlia Šarišková

6. B – Sarah Nováková, Pavol Vinca, Vladko Vinca

6. A -  Liliana Göllnerová, Nela Lukáčová

5. B – Vivien Hužvárová, Liliana Muskalayová, Michaela Vincová

5. A – Soňa Rusnáková, Kristína Halčinová

4. B – Roland Képeš, Patrícia Motyková

4. A –  Sophia Göllnerová, Marko Lukáč

 

Audit

V tomto školskom roku začíname s novým certifikačným obdobím a vybrali sme si tému Zeleň a ochrana prírody.

Prvým krokom je urobiť na túto tému audit. Žiaci z kolégia v mesiaci október a november chodili po škole a školskom dvore. Zapisovali si svoje zistenia.

Zistenia z auditu budú tiež zverejnené na web stránke našej školy.

Diplom - ​​​​​​​Na ceste k Zelenej škole

Za certifikačné obdobie 2021- 2024, v ktorom sme sa zamerali na tému Odpad, sme po májovej hodnotiacej návšteve získali diplom Na ceste k Zelenej škole.

 

HODNOTIACA NÁVŠTEVA K TÉME ODPAD

Dňa 17. 05. 2024 sme absolvovali hodnotiacu návštevu. Prišli k nám dve zvedavé hodnotiteľky. Hodnotili naše aktivity, ktoré mali viesť k zníženiu množstva odpadu a k jeho efektívnejšiemu triedeniu. Rozprávali sa s Kolégiom Zelenej školy a zamestnancami ZŠ. Výsledky tejto návštevy sa dozvieme až koncom školského roka.

DEŇ ZEME

Je len jedna pre nás všetkých a preto sme sa v tento deň zamerali na klimatické zmeny, ktoré sa na nej dejú a ich dopad na náš život. Zisťovali sme, či môže byť náš školský areál klimatickou záhradou. Rozhodli sme sa dosadiť aj niekoľko rastlín. Minulý školský rok sme so žiakmi 1. stupňa pochovali odpadky a tento rok sme ich vykopali. Cieľom bolo zistiť, ktoré sa za ten rok v pôde rozložia. V cintoríne odpadkov sme našli sklenenú fľašku, igelitové vrecúško, téglik od jogurtu. Za ten rok sa v pôde rozložili papier, servítka, ohryzok z jablka a šupka od banána. V akcii Upracme si Slovensko sme pokračovali aj tento rok. Nezabudli sme ani na naše tradičné Čistenie studničiek.

           

Vzácna, dôležitá, najchutnejšia

DEŇ VODY- Vybrali sme sa dvoma cestami.

1.stupeň sa zameral na vzácnosť a dôležitosť tejto tekutiny. Žiaci zisťovali, koľko litrov vody denne minú a navštívili jednu studničku v blízkosti školy.

Žiaci 2. stupňa zmapovali našu krajinu a vytvorili mapu minerálnych a termálnych vôd Slovenska. 

   

Burza kníh

Marec je, ako už všetci vieme, mesiacom kníh. Kolégium Zelenej školy v spolupráci so školskou knižnicou pripravilo zaujímavú akciu s názvom Burza kníh. Počas jedného marcového týždňa žiaci nosili do školy svoje prečítané knihy, ktoré sa sústredili na jednotlivých chodbách. Mohli si ich pozrieť, prelistovať. Po Veľkej noci sa uskutočnila samotná burza kníh, kedy si žiaci zobrali knihu podľa vlastného výberu.  

Určite mnohých potešila aj staronová kniha a s radosťou si ju prečítajú.

       

Ako? Zdravo a chutne

Každý z nás chce byť zdravý a cítiť sa dobre. Pre všetkých platí zásada, že strava má byť pestrá a vyvážená. Tá nám poskytne všetky potrebné živiny: sacharidy, bielkoviny, tuky, vitamíny a minerálne látky.   

A pretože nám na zdraví našich detí naozaj záleží, zapojili sme sa aj tento rok do Týždňa zdravej výživy- Hovorme o jedle.

Pri tejto príležitosti učitelia v týždni od 16. 10. 2023 do 20. 10. 2023 pripravili pre žiakov zaujímavé aktivity: zdravá desiata, ponúkni nás zdravým jedlom a prezraď recept, upečme si vlastný chlieb, uhádni správny názov exotického/ netradičného ovocia a zeleniny, ... . Súčasťou boli aj rôzne pohybové aktivity, vedomostné kvízy, diskusie, tvorba projektov a výtvarných prác.

Zapojili sme sa aj do celoslovenskej fotografickej súťaže Očami gurmána a do výtvarnej súťaže Chutné maľovanie. Reprezentovali nás práce V. S. Spišákovej (6. A), V. Sopkovej (7. A), O. Grabana (7. A), M. Sopkovej (4. B), N. Jalčovej (6. A), L. Slabejovej (6. A).

 

Bol to týždeň nabitý energiou, bohatými aktivitami, zdravým životným štýlom a dobrou náladou.

   

DUŠIČKOVÁ VÝZVA a DUŠIČKY BEZ PLASTOV

V mesiaci október putovala k občanom našej obce výzva vo forme plagátov s názvom Dušičky bez plastov. Jej cieľom bolo dosiahnuť, aby ľudia zdobili hroby svojich blízkych vencami z prírodných materiálov. Vydarenou akciou, ktorá sa konala v tomto období v škole, bolo vytváranie vencov a ikebán žiakmi a rodičmi, ktorí sa tiež zapojili. Výsledkom boli krásne a originálne vence.

   

OBAĽOVANIE UČEBNÍC BEZ PLASTOV

Témou odpadov sa zaoberá spoločnosť už veľmi dlho. Naša „Zelená škola“ tiež prispela svojím dielom v rámci septembrovej aktivity Obaľovanie učebníc bez plastov. Žiaci na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania vyrábali z novín a baliaceho papiera obaly na svoje učebnice.

       

V rámci Dňa Zeme  žiaci 6. A a 7.A navštívili Zberný dvor v Poproči, aby zistili, čo všetko sa na zbernom dvore zhromažďuje. Aký nebezpečný odpad sa tak skladuje a na druhej strane, čo sa tam nesmie vyvážať. Taktiež sa dozvedeli aký význam má zberný dvor pre obec a občanov. Ak chceme chrániť našu prírodu, musíme sa naučiť správne separovať a recyklovať. K tomu nám pomáha aj zberný dvor.

Takto sme nazvali podujatie s podtitulom Katarínska zábava, ktoré sa konalo  25. novembra 2022.  Začali sme pečením cukru, ktorý je tradičnou pochúťkou Popročanov. Školský parlament sa spojil so Zelenou školou a v tento deň sme organizovali aj burzu šiat (SWAP). Ešte pred voľnou zábavou sa deti pokochali módnou prehliadkou ekošiat.

Táto akcia mala veľký úspech a veríme, že sa zopakuje aj o rok.

Konečne nám padli „covidové putá“ z rúk a škola môže organizovať rôzne zaujímavé aktivity pre svojich žiakov. Jednou z takých aktivít je týždeň zdravej výživy pod názvom Hovorme o jedle.

Jednotlivé témy na každý deň vyhlasuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. My sme sa tento rok zapojili do fotografickej súťaže: Očami gurmána.

V týždni od 10. 10.- 14. 10. 2022 mali žiaci v triedach ochutnávky zdravých jedál, tvorili jedlé ovocno- zeleninové taniere, boli kreatívni pri tvorbe výtvarných a literárnych prác, hýbali sa a tancovali jabĺčkový tanec a piktogramový (po starom: stoličkový) tanec. Okrem toho chodili do školy každý deň oblečený v iných farbách:

žltá- chlieb, pečivo, obilniny,

zelená- zeleniny, ovocie, orechy,

biela- mlieko a mliečne výrobky,

červená- mäso, ryby

tmavá- cukry, tuky.

Jednoducho, celý týždeň sa niesol v duchu: „Hravo a zdravo“.

Deň zeme

Na Deň zeme sme hlavne praktizovali vychádzky do okolia, čistenie studničiek, areálu školy a starostlivosť o náučný chodník. Zrealizovali sme rovesnícke vzdelávanie- Naučme sa správne triediť. Zapojili sme sa do akcie Vyčisťme si Slovensko. Počas Dňa zeme jednou z aktivít bolo aj váženie odpadu zo zborovne, toaliet, šatní, z jednotlivých tried a zapisovanie zistených údajov.

 

Zistenia po týždňovom vážení:

Komunálny odpad... 19 055 g

Papier... 8 200 g

Plast... 5 400 g

BIO odpad... 473 g

Deň vody

Voda, to je kamarát,

preto ju má každý rád.

Kvapka kvapká- len sa leje,

kvapôčka sa na nás smeje.

Pošteklí nás na líčka, 

naša vzácna vodička.

Aj keď padá z neba, 

chrániť nám ju treba.

 

Svetový deň vody sa na celom svete oslavuje od roku 1993. Ani naša škola na tento deň nikdy nezabúda. Tento rok sme si ho pripomenuli rôznymi aktivitami zameranými na neznečisťovanie vodných tokov: zahrali sme si divadielko, zaspievali piesne o vode, vyčistili sme Kvapka a Kvapku od odpadkov, vymysleli sme si ochrancu rybníkov a navrhli ako zabrániť znečisťovaniu vodných tokov. 

Hovorme o jedle

V týždni od 11. 10. do 15. 10. 2021 sme sa zapojili do aktivít Hovorme o jedle. Pedagógovia si zvolili tému, ktorej sa venovali celý deň prostredníctvom projektového vyučovania.

 

Témy:
1. téma: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky

2. téma: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov

3. téma: Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek

4. téma: Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny

5. téma: Cukry, tuky, soľ

Audit

Kolégium vykonalo audit zameraný na množstvo a triedenie odpadu. Audit a samotný zber informácií sa nám predĺžil z dôvodu pandemických opatrení. Samotní žiaci sa k tejto prvej a dôležitej úlohe postavili veľmi zodpovedne.

Členovia Kolégia Zelenej školy zasadali niekoľkokrát, aby vyhodnotili získané údaje a navzájom sa informovali.

Kolégium Zelenej školy si prehlbovalo svoje vedomosti o triedení odpadu aby mohli vyškoliť aj svojich spolužiakov.

Certifikácia a nové certifikačné obdobie 2021/2022

Naša škola je už pekných pár rôčkov zapojená do medzinárodného programu Zelená škola. Posledné tri roky sme sa venovali téme Energia. Na konci minulého školského roka, presne 2.6.2021, sme mali hodnotiacu návštevu. Táto návšteva hodnotila vykonané aktivity, prešla sa po škole a jej areáli, viedla rozhovor so žiakmi a zamestnancami ZŠ. Na základe tejto hodnotiacej návštevy nám bol udelený medzinárodný certifikát Zelená škola. 

Slávnostná certifikácia sa konala 15. 10. 2021. Skrz pandemických opatrení sa táto slávnostná certifikácia konala online. Spolu s nami, tento medzinárodný certifikát získalo 40 škôl na Slovensku.

Kampaň – „Šetri a neplytvaj!“

Nakoľko aj v našej obci máme rôzne problémy, či už s nedostatkom pitnej vody, s triedením odpadu, šetrením energie, ochranou a znečisťovaním svojho okolia, tak sme tohto roku v spolupráci s OÚ rozbehli akciu:  KAMPAŇ – „Šetri a neplytvaj!“, ktorú sme zrealizovali  v čase od 17. -21.5.2021 ako jednu z aktivít nášho EAP-u so zameraním na šetrenie energie. Žiaci z kolégia Zelenej školy pripravili informačný panel v parku pod kostolom, vylepili infoplagáty o pripravovanej akcii, informovali občanov prostredníctvom miestneho rozhlasu o  význame energie, dôležitosti jej šetrenia vo svojich domácnostiach. Keďže sme v dôsledku pandemickej situácie nemohli v  uliciach našej obce roznášať letáčiky, ako šetriť energiu  vo svojich domácnostiach, tak sme ich rozdali pre rodičov do MŠ, a našim žiakom v škole, aby ich odovzdali do svojich domácnosti a rodín. Okrem toho mali urobiť doma energetický audit, vypracovať PL- „Povedzme to doma“, aby si deti a najmä rodičia uvedomili, kde majú najväčšie rezervy z hľadiska šetrenia energiami vo svojej domácnosti.

Zároveň TU a vyučujúci INF zrealizovali záverečný  (výstupný) dotazník - Otestuj svoje vedomosti II. a žiaci si pozreli a zahlasovali za krátke súťažné video o alternatívnych zdrojoch energie, ktoré nám poslala naša bývala žiačka Katka.

Kampan_plagat

Letacik_oznam

Zelená škola - otestuj svoje vedomosti II

Milí žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci, prosíme Vás o vyplnenie tohto anonymného dotazníka, ktorým  zisťujeme aktuálny stav šetrenia energie na našej škole v rámci programu  Zelená škola. Vyplnenie dotazníka (kliknúť na link – otvorí sa stránka – odpovedať na otázky – odoslať odpoveď kliknutím na Odoslať) TU:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=HF5Inw2ty0SQ3hqcvMHJ_jN2sNqOR7dJus2iIpaskfJUOUZJODZPOEQ2MUUzTlVSVElNSUZNQUs0RS4u

 

Ďakujeme, Kolégium Zelenej školy.

Beseda s pani starostkou

Dňa 12.5.2021 sa žiaci z Kolégia Zelenej školy stretli s pani starostkou obce, kde ju oboznámili s programom Zelená škola a jej prioritnou témou energia. Bolo to výnimočne práve tým, že sme sa nestretli  na OÚ, ale netradične na školskom dvore. Pani starostka predniesla aktuálne problémy k tejto téme v našej obci, čo nás čaká, aké projekty sa pripravujú, budú realizovať. Prediskutovali sme  problémy s energiou v našej obci, v škole, aké sú možnosti jej šetrenia. Dohodli sme sa na príprave akcie- „KAMPAŇ  - Šetri a neplytvaj“,  ako sprístupníme tieto informácie našim občanom.

EKOkódex

Aj keď nebol vytvorený načas podľa nášho EAP, predsa sa nám ho podarilo spoločnými silami vytvoriť. Žiaci 2.st. počas dištančného vzdelávania na INF, VYV urobili pridelené úlohy, vybrali sme najlepšie práce, vytvorili návrh a zasa žiaci 1. st. po nástupe do školy v ŠKD dali tomu záverečnú bodku, keď  z týchto prác  vytvorili nádherný EKO-kódex ENERGIA. Bude umiestnený vedľa ostatných z predošlých období, a veríme, že po príchode všetkých žiakov do školy, aj dobre viditeľný.

Šarkaniáda

Ďalšou aktivitou v novembri mala byť „ŠARKANIÁDA“, pri ktorej sme mali využiť práve silu veternej energie. Tú práve preukázali svoje zručnosti žiaci 1. stupňa, kde pod vedením svojich vychovávateliek a učiteliek vyrobili krásne veterné vrtuľky a nádherných šarkanov. Z dôvodu prísnych opatrení a prechodu na dištančné vzdelávanie, sme ju zatiaľ  zrealizovali obmedzene, len v rámci jednotlivých tried. Ani žiaci 2. stupňa nezaháľali, a počas dištančného vzdelávania mali dlhodobú projektovú úlohu vyrobiť šarkana. Takže šarkany sú pripravené a tešíme sa na skorý návrat do školy, aby sme mohli „Šarkaniádu“ zrealizovať.

Rovesnícke vzdelávanie

V týždni od 22.10. – 29.10.2020 zrealizovali žiaci a učitelia z Kolégia Zelenej školy rovesnícke vzdelávanie – „DETI  UČIA  DETÍ“.  Venovali sme sa  prioritnej téme z nášho EAP ENERGIA, kde po úvodnej rozhlasovej relácii sa žiaci podľa harmonogramu, na príslušných  hodinách učili, ktoré sú alternatívne zdroje energie, ako sú dôležité a nevyhnutné v dnešnej dobe. Okrem toho sa diskutovalo o zásadách šetrenia energiou, prečo je nevyhnutné a dôležité šetrenie energiou v škole i doma. Na záver si žiaci svoje vedomosti, čo sa z danej hodiny naučili, overili vypracovaním PL k tejto problematike.

Zelená škola - otestuj svoje vedomosti I

Milí žiaci, pedagogickí a nepedagogickí zamestnanci, prosíme Vás o vyplnenie tohto anonymného dotazníka, ktorým  zisťujeme aktuálny stav šetrenia energie na našej škole v rámci programu  Zelená škola. Vyplnenie dotazníka (kliknúť na link – otvorí sa stránka – odpovedať na otázky – odoslať odpoveď kliknutím na Odoslať) TU:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=HF5Inw2ty0SQ3hqcvMHJ_jN2sNqOR7dJus2iIpaskfJUMFdFNktCNVo3Q0dZVko4SjJINjBHT1YxSi4u

 

Ďakujeme, Kolégium Zelenej školy.

 

 

Zelená škola šk. r. 2019/2020

             Naša škola je už niekoľko rokov zapojená do medzinárodného programu  Zelená škola, kde sme  počas dvoch rokov plnili 7 krokov Zelenej školy a získali sme certifikát a vlajku Zelenej školy. Hlavnou témou v predchádzajúcich  obdobiach boli:  „odpad“„zeleň a ochrana prírody“. V poslednom certifikačnom období to bola ďalšia téma – voda. Splnili sme všetky úlohy a aktivity, a obhájili sme  „Certifikát Zelenej školy“ a vlajku Eco-scholl.

        V tomto novom certifikačnom období bude našom témou  energia. Pripravujeme k tejto téme nový EAP, v ktorom sú naše ciele, úlohy, ktoré budeme plniť počas dvoch rokov, pripravíme  rôzne aktivity -na deň vody,  zeme a projektové dni k danej problematike, o ktorých vás budeme priebežne informovať.

 

7 KROKOV ZELENEJ ŠKOLY

1. KOLÉGIUM  ZELENEJ ŠKOLY                                              

2. ENVIRONMENTÁLNY AUDIT  ŠKOLY                                                    

3. EAP – environmentálny plán    

4. MONITORING A HODNOTENIE

5. PROENVIRONMENTÁLNA VÝUČBA

6. INFORMOVANIE A ZAPOJENIE KOMUNITY

7. EKO-KÓDEX             

 

Kolégium Zelenej školy – šk. r. 2019/2020

 

 

Mgr. Milica Juhásová, učiteľka – koordinátor ZŠ

RNDr. Božena  Mihóková, riaditeľka školy

Mgr. Andrea  Grabanová, učiteľka- pomocný koordinátor

Miriam  Majcherová, upratovačka

Stanislava Cingeľová, vychovávateľka ŠKD – rodič

Anna Jasaňová, vedúca  ŠJ                                                                                                                                                 

Samuel  Cingeľ, 9. A

Ján Varga, 9. A                            

Sandra  Spišáková, 9. A

Martin Sopko, 9. A

Erika Anna Benková, 8. A

Viktória Bandiková, 7. A

Ema Mária Harčariková, 7. A

Terézia Šimková, 7. A

Veronika  Veselá, 6. A

Miriam Motyková, 6. A

Dominik Brada, 5. A

Patrik Juhás, 5. A     

Michal Kožej, 5. A

Tatiana Sedláková, 5. A

Marcela Šarišková, 5. A    

Linda Mészárosová, 4. A

Filip Širgel, 4. A  

Viktória Váleková, 4. A

Olivere Graban , Samuel Drabik, 3. A

Zelená škola - certifikácia

Naša škola je už niekoľko rokov zapojená do medzinárodného programu  Zelená škola, kde   počas dvoch rokov plníme 7 krokov Zelenej školy. Hlavnou témou v  certifikačnom období bola „voda“. S radosťou Vám oznamujeme, že naša  ZŠ s MŠ Poproč splnila všetky úlohy, aktivity. 9. októbra 2019 sa  v Bratislave uskutočnilo  slávnostné vyhodnotenie 14. ročníka Zelenej školy, na ktorom boli odovzdané jednotlivým školám z celého územia SR certifikáty a vlajky Zelenej školy. Našej škole bol udelený  Certifikát Zelenej školy a vlajka Eco-scholl, ktoré osobne prevzala koordinátorka Zelenej školy  Mgr. Milica Juhásová a zástupcovia kolégia – Viktória Bandiková a Ema Mária Harčariková. Veríme, že sa nám aj v ďalšom certifikačnom období  podarí  splniť všetky úlohy, ktoré máme vytýčené v našom environmentálnom akčnom pláne a opäť získame  Certifikát Zelenej školy.

Aj pohyb je energia

V týždni od 14.10-18.10.2019 sme sa zapojili do celoslovenskej súťaže „Hovorme o jedle“, v ktorej sme získali  bronzový diplom.  Téma – Cukry, tuky, soľ a Jedz a hýb sa! boli ideálnou témou, kde sme si uvedomili, ako je dôležité energiu v dostatočnom množstve nielen prijímať, ale aj vydávať. A že fyzická práca je naozaj náročná, presvedčili sa o tom  naši žiaci pri rôznych aktivitách – plavecký výcvik, vychádzka do sadu, hrabanie lístia v záhrade, práca v náučnom chodníku, športové aktivity, pri ktorých svoju energiu dostatočne využili aj vyčerpali.

AUDIT- Energia

V mesiaci október a november - Kolégium Zelenej školy zrealizovalo na našej škole audit k téme energia, kde žiaci vypracovali pracovné listy k tejto téme, zisťovali daný, aktuálny stav, čo je potrebné zmeniť, vylepšiť do budúcnosti, aby sa ušetrilo a znížila spotreba energie a priebežne budeme o tom informovať žiakov i zamestnancov školy. Na základe zistených skutočnosti  vypracujeme EAP  k téme energia a v priebehu dvoch rokoch sa budeme vo zvýšenej miere venovať tejto téme.

Deň ZEME

Keďže tohtoročný  22. apríl ako Deň  Zeme pripadol na víkend, aktivity zamerané k tomuto dňu boli na  našej škole  zrealizované  až  v  piatok – 26.4.2019.  

Žiaci  1. st. po úvodnej motivačnej hodine, sa už tradične  vybrali do lesa, aby vyčistili areál svojej patronátnej studničky vo „Vĺčej doline“.

Žiaci  2.st. upratovali široký areál školy, pracovali v NCH - kopanie, sadenie, hrabanie lístia v školskej záhrade, úprava športovísk a celého areálu školy.

Aj keď mnohí spolužiaci, ktorí sa boja práce, v tento deň neboli v škole, v nás prítomných zanechal krásny zážitok z dobrej vykonanej práce, pocit zodpovednosti neznečisťovať svoje okolie, ale ho skrášľovať a chrániť pre budúce generácie.

Učíme sa navzájom

Svetový deň vody, potrebu čistej vody, čistenie vodných tokov sme priblížili v rámci rovesníckeho vzdelávania aj žiakom materskej školy. Rozprávku Stratila sa studnička si pripravilo zopár žiakov 3. a 2. ročníka ZŠ. Žiaci materskej školy sa so zvieratkami vystupujúcimi v rozprávke učili navzájom ako sa starať o vodu.

 

Kampaň za zdravú vodu

Nakoľko aj v našej obci máme v letných mesiacoch nedostatok pitnej vody, tak sme tohto roku  v spolupráci s OÚ rozbehli akciu – „ KAMPAŇ  pre zdravú  vodu“, ktorú sme zrealizovali 22. 3. 2019 pri príležitosti Svetového dňa vody. Žiaci z kolégia Zelenej školy pripravili informačný panel v parku pod kostolom, vylepili infoplagáty o pripravovanej akcii, informovali občanov prostredníctvom miestneho rozhlasu o význame vody, jej nedostatku, dôležitosti jej šetrenia a  v  uliciach našej obce roznášali občanom letáčiky ako šetriť vodou  vo svojich domácnostiach.

Deň vody

Už tradične  si každý rok pripomíname 22. marec ako Svetový deň vody. Pri tejto príležitosti si žiaci našej školy obliekli v tento deň modré trička, ako symbol vody, vypočuli si rozhlasovú reláciu, kde ich žiaci z kolégia stručne informovali o význame  vody pre život a nevyhnutnosti jej šetrenia. Okrem toho bola pripravená k tejto problematike aj nástenka. Naše aktivity zamerané na tému voda sme realizovali formou „Učíme sa navzájom“. Starší žiaci z kolégia zelenej školy prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania učili mladších spolužiakov z 1. stupňa. Krátkym videom ich  informovali  o možnostiach šetrenia s vodou, pripomenuli im, ako správne splachovať, kontrolovať vodu, aby zbytočne netiekla, neplytvať vodou pri umývaní a pod. Všetkým žiakom rozdali letáčiky  pre rodičov ako šetriť vodou v domácnosti. Žiaci 3. A pripravili zase rovesnícke vzdelávanie – krátku scénku o vode pre žiakov MŠ. Žiaci 2. stupňa preukázali svoje vedomosti a zručnosti v zábavno-vedomostnom kvíze „Čo vieš o vode“. Na záver žiaci  symbolicky do kvapky vyjadrili, čo pre nich voda znamená, a vytvorili nádherný mrak s kvapkami vody, bez ktorej by život na zemi nebol možný. Problematiku vody, jej význam, šetrenie a ochranu prebrali príslušní vyučujúci na svojich hodinách.

Deň vody 2019

Milovníci prírody POZOR!pdf

LETÁK.pdf 

 

Beseda s pani starostkou

Dňa 5.3. 2019 sa žiaci kolégia  stretli na OÚ s pani starostkou obce, kde ju oboznámili s programom Zelená škola a jej prioritnou témou voda. Prediskutovali sme aktuálne problémy s vodou v našej obci,  jej nedostatok najmä v letnom období, nevyhnutnosť jej šetrenia. Dohodli sa  na podmienkach akcie -  „KAMPAŇ  pre zdravú  vodu“, ktorú žiaci z kolégia zrealizujú v spolupráci s OÚ  v uliciach našej obce dňa  22.3.2019  na  Svetový  deň  vody.

Pitný režim

Na našej škole máme zdravú pitnú vodu, preto nemáme problém dodržiavať pitný režim. V  ŠJ sa pravidelne k obedu  podáva okrem čaju aj nesladená voda, prípadne sa napije priamo z  vodovodu. Každý má na výber, načo má chuť, to sa môže napiť. Aj na školských akciách sa snažíme podávať nesladené nápoje.

Rovesnícke vzdelávanie

Žiaci 8.A – zástupcovia kolégia pripravili v týždni  od  25.11. – 10.12.2018 rovesnícke vzdelávanie  pre žiakov nižších ročníkov. V rozhlasovej relácii oboznámili žiakov o význame vody, jej dôležitosti pre život organizmov a potrebe jej šetrenia pre budúce generácie. Okrem toho navštívili  žiakov 1.- 6. roč., kde im  hravou formou  predniesli krátku scénku v anglickom jazyku o vode. V krátkej prezentácii im poukázali na možnosti šetrenia vody v domácnosti, v škole, a na záver ich formou pracovných listov vyskúšali, čo sa naučili, zapamätali o šetrení vody.

Projektový deň - Deň Zeme

Keďže tohtoročný  22. apríl ako DEŇ  ZEME pripadol na víkend, aktivity zamerané k tomuto dňu boli na  našej škole  zrealizované  už   v  piatok – 20.4.2018.  Žiaci si tento deň pripomenuli krátkou rozhlasovou reláciou a nástenkou, zameranou k ochrane prírody a ŽP. Spojili sme preto všetky tri témy Zelenej školy – zeleň a ochrana prírody, odpad, voda do jednej, a tak vznikol nádherný projektový deň – PODOBY ZEME. Celý projektový deň sa niesol v duchu praktickej činnosti - spríjemniť a skrášliť svoje životné prostredie, okolie školy a obce. Žiaci  1. st. po úvodnej motivačnej hodine, sa už tradične  vybrali do lesa, aby vyčistili areál svojej patronátnej studničky vo „Vĺčej doline“. Žiaci  2. st mali na začiatku projektového dňa aktivity – video, krátka prezentácia, kvíz a pod. zamerané k tvorbe a ochrane prírody a ŽP. Potom sme všetci upratovali široký areál školy, pracovali v NCH - kopanie, sadenie, hrabanie lístia v školskej záhrade, úprava športovísk a celého areálu školy. Aj keď mnohí spolužiaci, ktorí sa boja práce, v tento deň neboli v škole,  pre nás, ktorí  sme ho zažili, bol tento projektový deň výnimočný a netradičný.  Poskytol nám nielen množstvo nových a zaujímavých  informácii, poznatkov, ale priniesol  nám krásny  zážitok z dobrej vykonanej práce, a zanechal pocit zodpovednosti neznečisťovať svoje okolie, ale ho skrášľovať a chrániť pre budúce generácie.

 

Svetový deň vody

Už tradične si každý rok pripomíname 22. marec ako Svetový deň vody. Pri tejto príležitosti si   žiaci našej školy obliekli v tento deň modré trička, ako symbol vody, vypočuli si rozhlasovú reláciu, kde ich žiaci z Kolégia stručne informovali o význame vody pre život a nevyhnutnosti jej šetrenia. Okrem toho bola pripravená k tejto problematike aj nástenka a bola vyhlásená súťaž –„Podoby vody“  o najkrajšie vyzdobené dvere. Každá trieda pod vedením triednych učiteliek sa veľmi snažila, žiaci vytvorili nádherné práce a bolo naozaj ťažko vybrať víťazov. Problematiku vody, jej význam, šetrenie a ochranu prebrali príslušní vyučujúci na hodinách biológie, geografie, prírodovedy, v ŠKD a podobne. Žiaci symbolicky do kvapky  vyjadrili, čo pre nich voda znamená, a tak  vytvorili  jednu obrovskú kvapku vody, ktorá je základom života na zemi.

Využitie odpadu

Tradične počas celého roka,ale najmä na hodinách výtvarnej výchovy, techniky, tvorby životného prostredia, na triednických hodinách, na krúžkoch a pod. využívame rôzny odpadový materiál, z ktorého sme vyrábali rôzne spomienkové predmety, výrobky, darčeky.

 

1. Záložky do knihy – odoslali sme partnerskej škole

2. Rôzne hry, hlavolamy, hračky – výstava – Deň vedy a techniky

3. Spomienkové predmety, darčeky – odovzdané v domove dôchodcov- Spása a sv. Anny v našej obci pri príležitosti – Október – mesiac úcty k starším, vianočné posedenie, Valentín, veľkonočné dielne, Deň matiek a pod.

Aj takto vždy potešíme našich starkých, ktorí sa tešia z každej maličkosti.

Zbierka pre psí útulok

Posledný decembrový týždeň sme v našej škole v spolupráci so žiackym parlamentom zrealizovali charitatívnu zbierku pre psíkov. Vyzbierali sme množstvo doma nepotrebných rôznych predmetov /obojky, misky, deky/ a trvanlivých potravín, ktoré boli odovzdané do útulku pre zvieratá v Haniske pri Košiciach. Aj takto sme pomohli zvieratkám v predvianočnom čase.

Projektový deň „Jedzme a hýbme sa!“

Projektové dni sa na našej škole stávajúneodmysliteľnou  súčasťou  VVP. Dňa 24.11.2017 sa uskutočnil  ďalší projektový deň, kde ústredným motívom bola prevencia proti obezite. Spojili sme všetky zložky - zdravá výživa, čitateľská, finančná gramotnosť, globálne vzdelávanie, prevencia proti drogám do jedného celku a vznikol  jeden nádherný projektový deň JEDZME A HÝBME SA!“ Žiaci všetkých tried sa už doma vopred  pripravovali tak, že pátrali, čo všetko zjedia počas jedného dňa, akú činnosť, aktivitu vykonávali celý deň, a potom  v škole počítali príjem a výdaj energie za celý deň.  Každý naozaj počítal a zisťoval, či je v tej správnej forme. Okrem toho každý žiak ochutnal zdravý ovocný kokteil, ktorý pripravili žiaci  SOŠ - Boccatiovej z Košíc A čo na záver? Každá trieda vytvorila krátky slogan k danej téme a v telocvični si všetci žiaci v rytme rezkej hudby spoločne zacvičili. Podľa slov žiakov to bol fajn deň, kedy sa „neučili“ a predsa sa veľa naučili. 

Prírodovedná exkurzia Morské oko

Dňa 10. októbra 2017 sa žiaci 7. - 9. ročníka zúčastnili prírodovednej exkurzie v chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, NPR – Morské oko, ktoré je druhým najväčším jazerom na SR. Žiaci absolvovali okolo jazera prírodovedný náučný a lesnícky chodník, ktorým  ich sprevádzala  odborná sprievodkyňa. Takto sa dozvedeli množstvo zaujímavostí a získali nové vedomosti o tejto CHKO, rastlinách, živočíchoch, o živote a  práci v lese, resp. pralese. Po 3 - hodinovej túre za krásneho jesenného počasia boli všetci vyhladnutí a obed a teplý čaj v neďalekej reštaurácii  bol príjemným ukončením zaujímavého dňa. Aj keď boli všetci unavení, vrátili sme sa domov s dobrým pocitom a obohatení  o množstvo nových vedomostí a plní nádherných zážitkov z tejto krásnej prírody.

Slávnostná certifikácia

      Naša škola je už niekoľko rokov zapojená do medzinárodného programu  Zelená škola, kde   počas dvoch rokov plníme 7 krokov Zelenej školy. Hlavnou témou v tomto certifikačnom období je „voda“. V rámci tohto programu sme sa zapojili aj do projektu Jedlá zmena. S radosťou Vám oznamujeme, že naša  ZŠ s MŠ Poproč splnila všetky úlohy, aktivity. 5. októbra 2017 sa  vo  Zvolene uskutočnilo  slávnostné vyhodnotenie 12. ročníka Zelenej školy, na ktorom boli odovzdané jednotlivým školám z celého územia SR certifikáty alebo diplomy. Našej škole bol udelený Certifikát Jedlá zmena, ktorý osobne prevzala koordinátorka Zelenej školy  Mgr. Milica Juhásová a zástupcovia kolégia - Sandra Spišáková a Samuel Cingeľ.

              Veríme, že sa nám aj v ďalšom certifikačnom období  podarí  splniť všetky úlohy, ktoré máme vytýčené v našom environmentálnom akčnom pláne a opäť získame  Certifikát Zelenej školy.

Čistenie studničiek

Dňa 26. 5. 2017 sa žiaci 1. stupňa ZŠ s MŠ Poproč vybrali na každoročnú akciu Zelenej školy - Čistenie studničiek. Žiaci sa s veľkým nasadením pustili do zbierania odpadkov okolo studničky vo Vlčej doline. Po naplnení niekoľkých vriec odpadu, mali deti dobrý pocit, lebo aj vďaka nim bude okolie studničky krajšie a zdravšie.

Akčný deň - Jedlá zmena

    V rámci programu Zelenej školy sme sa zapojili do projektu JEDLÁ  ZMENA , kde sme sa práve zamerali na zmenu stravovacích návykov, zdravého životného štýlu, zmenu postojov k jedlu, plytvaniu jedla, potravín, nákup zdravých výrobkov,  potravín od lokálnych výrobcov a najmä  na to, ako táto zmena má dopad na nás, na  naše životné prostredie. Na deň vody, sme vyplňovali dotazník, ktorý bol venovaný problematike vody, pitného režimu.

Mnohí žiaci uviedli, že väčšinou pijú nezdravé, sladené nápoje, a veľmi málo z nich pije vodu z vodovodu.  Rozhodli sme sa pokračovať v tejto problematike a zmeniť naše stravovacie návyky, najmä pitný režim. Práve preto aj náš akčný deň, ktorý sa konal 28. 4. 2017 bol zameraný na tieto aktivity. Žiaci 1. stupňa sa tejto téme venovali na 3 vyučovacích hodinách a žiaci 2. stupňa na 4 vyučovacích hodinách za prítomnosti a spolupráce rodičov v jednotlivých triedach.

Projektový deň – 28.4.2017

Téma - Potraviny – „Jedlá zmena“ so zameraním na lokálne, sezónne potraviny, plytvanie potravinami, spôsoby produkcie potravín - BIO               

Aktivity prednáška - ústna hygiena, zdravý životný štýl- pracovníčky z Úradu verejného     

                  zdravotníctva z Košíc

  • výstava prác žiakov -potraviny, voda, ochrana prírody, ktorá bola už zrealizovaná na dolnej chodbe 20.4.2017 počas rodičovského združenia

 

  • poznávanie rastlín, liečivých bylín v náučnom chodníku, krátke besedy v triedach o zbere, sušení /prezentácia, PL/

 

  • príprava a ochutnávka rôznych druhov vôd, bylinkových čajov, /čerstvý,  sušený, kúpený/, domáce lokálne produkty z ovocia a zeleniny, /prezentácia, PL/

 

  • zozbierali sme tradičné popročské recepty / bezmäsité, variť zo zvyškov/, z ktorých chceme potom vytvoriť receptár

 

     Akčný deň žiakov veľmi zaujal, pretože bol naozaj iný, netradičný. Rôznorodé aktivity poskytli nielen žiakom, ale aj rodičom veľké množstvo nových a zaujímavých  informácii,   poznatkov, ale ich aj obohatili o veľa krásnych  zážitkov, ktoré zažili počas tohto dňa.

Deň vody

            Každý rok si už tradične pripomíname  22. marec ako Svetový deň vody.  Aj tohto roku sme pripravili mnohé akcie. Bola pripravená nástenka k tejto téme, rozhlasová relácia, výtvarné súťaže, dotazník o pitnej vode.

        Žiaci z ŠKD pripravili pre žiakov 1.- 2. roč. a deti MŠ rovesnícke vzdelávanie – krátke divadielko –„Kam sa stratila studnička“, aby si žiaci  uvedomili  význam vody a jej dôležitosť nielen pre človeka, ale aj pre zvieratká.

31. marca sme mali pre všetkých žiakov našej školy nádherný výchovný koncert –

 „Komu sa nelení, tomu sa zelení“. Jeho hlavnou témou bola voda, jej význam v prírode, dôležitosť šetrenia vodou a jej neznečisťovanie, pretože je nedostatok  pitnej vody na celom svete. Taktiež sme sa dozvedeli množstvo informácií  k triedeniu a recyklácii odpadu, k tvorbe a ochrane prírody, životného prostredia a celej našej planéty  Zeme.

Tvorba EKO - kódexu

Hlavnou témou v tomto certifikačnom období je voda. Nakoľko sme sa zapojili aj do projektu Jedlá zmena a chceme na konci školského roka požiadať o certifikáciu,  jedným krokom je aj tvorba Eko-kódexu. Naše kolégium dalo hlavy do kopy a po dlhodobej príprave sme vytvorili nádherný EKO - kódex, ktorý sa žiaci snažili vytvoriť práve prepojením témy voda a potraviny.

EKO - kódex máme na viditeľnom mieste na dolnej chodbe, v blízkosti riaditeľne, kde ho počas celého roka vidia všetci žiaci, učitelia, rodičia a zamestnanci školy.

Vianočná štedrá večera

Vianočná štedrá večera

Krásny predvianočný čas sme si pripomenuli Vianočnou akadémiou, ktorá sa uskutočnila 16. decembra 2016 v našej telocvični. Naši žiaci sa predstavili krásnym kultúrnym programom, po ktorom nasledovali v spolupráci s rodičmi súťaže, zamerané na naše tradičné regionálne zvyky. Hlavnou úlohou bolo prestrieť vianočný stôl Štedrá večera,   na ktorom boli naše typické poprocké jedlá – jucha, lokša s makom, kysnuté koláče atď. Aj takto sa snažíme podporovať naše domáce výrobky a jedlá starých materí.

Viac vo fotoalbume.

Beseda s lekárom

Beseda s lekárom

V rámci projektu Farebný mikrosvet na mojej dlani sa 15. decembra 2016 v multimediálnej učebni uskutočnila pre žiakov 1. stupňa a vybraných žiakov 2. stupňa beseda s lekárom o zdraví, predchádzaniu chorôb a dodržiavaní základných hygienických návykov. Veľmi zaujímavo a pútavo porozprával žiakom, prečo je dôležité a potrebné umývať si ruky po použití WC, pred jedlom, dodržiavanie pitného režimu, správna životospráva, dodržiavanie správnych stravovacích návykov, denného režimu, čo je všetko nevyhnutné urobiť, aby sme sa vyhli rôznych chorobám. Všetci si uvedomili, že je lepšie predchádzať chorobám, ako potom neskôr znášať ich následky.

Viac vo fotoalbume.

Charitatívna zbierka potravín

Charitatívna zbierka potravín

V rámci projektu Jedlá zmena sme v predvianočnom čase od 12. - 16. decembra 2016 zorganizovali na našej škole zbierku trvanlivých potravín a šatstva. Naši žiaci za pomoci a podpory rodičov doniesli veľké množstvo potravín a šálov, ktoré žiaci v zastúpení žiackeho parlamentu odovzdali do domova seniorov Oáza pri Košiciach, a tak im nádherne spríjemnili predvianočné obdobie.

Viac vo fotoalbume.

Kurz globálneho varenia

Kurz globálneho varenia

Naša škola je zapojená do projektu Jedlá zmena, kde sa 1. decembra 2016 uskutočnil na našej škole Kurz globálneho varenia. Žiaci z kolégia Zelenej školy a zamestnanci školy, pod vedením inštruktorky získali množstvo informácii k tejto problematike. Okrem toho, že pripravili chutnú vajíčkovú nátierku spojenú s ochutnávkou, zistili, že pri nákupe potravín je dôležité pozerať nielen na cenu, ale aj na jej zloženie, množstvo, hmotnosť, a hlavne na krajinu odkiaľ potravina, výrobok pochádza, aby sme podporili lokálnych výrobcov. Pozerajme teda na potraviny trochu z iného pohľadu - etický, ekonomický, environmentálny a celkovo estetický vzhľad, a to je práve prvý krok k jedlej zmene, zodpovednému stravovaniu, k zmene stravovacích návykov, zdravého životného štýlu, k zmene postojov k jedlu, plytvaniu jedla, nákupu potravín, zdravých výrobkov a k celkovému dopadu na životné prostredie. Vedomosti a zručnosti, ktoré sme na kurze získali, budeme  tlmočiť a odovzdávať našim spolužiakom ďalej pri rôznych aktivitách počas školského roka.

Viac vo fotoalbume.

Deň výživy

Deň výživy

Každoročne si pripomíname v októbri Svetový deň výživy. V rámci programu Zelenej školy sme sa zapojili do projektu JEDLÁ ZMENA, kde sa chceme práve zamerať na zmenu stravovacích návykov k zmene zdravého životného štýlu, na zmenu postojov k jedlu, plytvaniu jedla, potravín, nákup zdravých výrobkov, potravín od lokálnych výrobcov a najmä na to, ako má táto zmena dopad na nás, na naše životné prostredie. V rozhlasovej relácii sme si vypočuli základné pravidlá zdravého životného štýlu, v dotazníku sme sa zamerali na plytvanie potravín a v niektorých triedach sme si urobili výstavku ovocia a zeleniny, spojenú s ochutnávkou domácich výrobkov.

Dotazník - plytvanie potravinami

Slávnostná certifikácia

Slávnostná certifikácia

Naša škola je zapojená do medzinárodného programu Zelená škola, kde sme počas dvoch rokov plnili 7 krokov Zelenej školy. Hlavnou témou v tomto certifikačnom období bol "odpad".   V máji sme mali na našej škole návštevu, kde konzultantky Zelenej školy zhodnotili všetky naše aktivity a úlohy. S radosťou Vám oznamujeme, že naša ZŠ s MŠ Poproč splnila všetky podmienky a obhájila certifikát a vlajku Zelenej školy. 5. októbra 2016 sa v Bratislave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 11. ročníka Zelenej školy, na ktorom boli odovzdané jednotlivým školám z celého územia SR certifikáty alebo diplomy. Našej škole bol udelený medzinárodný certifikát Zelená škola a naďalej nám ostáva na obdobie dvoch rokov aj vlajka Eco Schools.

Veríme, že sa nám aj v ďalšom certifikačnom období  podarí  splniť všetky úlohy, ktoré máme vytýčené v našom environmentálnom akčnom pláne a opäť získame Certifikát Zelenej školy.

Školský rok 2015/2016

Kolégium Zelenej školy - šk. r. 2015/2016

 

Mgr. Milica Juhásová

učiteľka - koordinátor ZŠ

RNDr. Božena Mihóková

riaditeľka školy

Mgr. Andrea Grabanová

učiteľka - pomocný koordinátor

Marcela Žakarovská

upratovačka

Stanislava Cingeľová

vychovávateľka ŠKD - rodič

Anna Jasaňová vedúca ŠJ

Jana Raščáková

9.A

Rebeka Szakáczová

9.A

Laura Slabejová

9.A

Nikola Michalková

9.A

Sandra Sureková

8.A

Chiara Debnárová 7.A
Radka Korineková 6.A
Jozef Sakmar 6.A
Samuel Cingeľ 5.A

Sandra Spišáková

5.A

Henrieta Galdunová 4.A
Valentína Jasaňová 4.A
Petra Mesárošová 4.A
Samuel Motyka 4.A
Miriam Motyková 2.A

 

EKO deň

EKO deň

Naša škola je zapojená do medzinárodného programu – Zelená škola, kde hlavnou témou v tomto období bol ODPAD. Keďže sa blíži čas dvojročného hodnotenia, požiadali sme o certifikáciu, aby sme obhájili certifikát a vlajku Zelenej školy.

Preto aj tohtoročný Deň Zeme“ bol zameraný práve na tému odpad, ako správne triediť, recyklovať, nevytvárať zbytočne odpad, šetriť tým prírodu, naše okolie. Pripravili sme vedomostný kvíz a rôzne aktivity s týmto programom:

Deň zeme 2016

Kedy?                            22. 4. 2016

Čo?                                Projektový deň

Ako?                              Rozhlasová relácia (21. 4. 2016)

1. st. - dotazník - Aké je tvoje ekologické myslenie    

    - diskusia - „Odpady“

                             - čistenie studničky

                             - exkurzia - zberný dvor - Poproč

2. st. - dotazník - Aké je tvoje ekologické myslenie

                            - aktivita - „Čo všetko máme v koši?“

                            - zábavno - vedomostný kvíz - „Odpady“ (3 členné družstvá + 2 diváci)

                            - v triedach - práca s odpadovým materiálom, rôzne výrobky

                            - úprava areálu školy, upratovanie školskej záhrady, dvora

Viac vo fotoalbume.

Čistenie studničky

Čistenie studničky

V duchu hesla „Nechceme planétu na jedno použitie“,  sme sa v piatok  22. 04. 2016  v rámci  Dňa zeme a  plnenia úloh Zelenej školy, vrhli na tradičné čistenie studničky vo Vlčej doline. Žiaci 1. stupňa boli patrične pripravení a vyzbrojení dobrou náladou. Po ceste naspäť sme sa zastavili aj na zbernom dvore v našej obci, kde sme zaniesli vrecia s vyzbieraným odpadom. Aj keď príjemne unavení, ale s dobrým pocitom  sme sa vrátili do školy.

Viac vo fotoalbume.

Exkurzia

Exkurzia

V rámci plnenie učebných osnov chémie a úloh Zelenej školy sa žiaci 8.A zúčastnili exkurzie v závode RDB na spracovanie odpadov a recykláciu plastov v Moldave nad Bodvou.

Celou exkurziou ich sprevádzal riaditeľ podniku so svojím vedúcim výroby, ktorí žiakov pútavo informovali o spracovaní plastov, znovuvyužití týchto plastov, previedli ich celým závodom. Žiaci videli, ako sa plasty recyklujú, ovoňali aj ich druhotný produkt, ktorý sa tam výrába, a zistili, ako je dôležité chrániť prírodu a neznečisťovať životné prostredie. Aktívne sa zapájali do diskusie, a na záver všetci žiaci dostali pero a štyria najaktívnejší upomienkové darčeky. Všetci boli veľmi radi, že dýchajú čerstvý vzduch.

Viac vo fotoalbume.

Svetový deň vody

Svetový deň vody

Už tradične si každý rok pripomíname 22. marec ako Svetový deň vody. Pri tejto príležitosti si žiaci našej školy vypočuli rozhlasovú reláciu, kde ich žiačky Kolégia stručne informovali o význame  vody pre život a nevyhnutnosti jej šetrenia. Taktiež bola pripravená k tejto problematike aj nástenka a žiacky parlament vyhlásil súťaž o najkrajší komiks - Ako a prečo  si umývať ruky po WC.

Problematiku vody, jej význam, šetrenie a ochranu prebrali príslušní vyučujúci na svojich hodinách, najmä na hodinách biológie, geografie, prírodovedy, v ŠKD a podobne.

Viac vo fotoalbume.

EKO kódex

EKO kódex

Hlavnou témou v tomto certifikačnom období je odpad. Pretože chceme na konci školského roka požiadať o certifikáciu, musíme splniť všetkých 7 krokov. Jedným z nich je aj tvorba Eko-kódexu. Naše kolégium dalo hlavy do kopy a po dlhodobej príprave sme vytvorili nádherný EKO - kódex, ktorý sa snažili vytvoriť žiaci práve z odpadového materiálu, pretože ODPAD je naša prioritná téma.

EKO - kódex máme na viditeľnom mieste na dolnej chodbe, v blízkosti riaditeľne, kde ho počas celého roka vidia všetci žiaci, učitelia, rodičia a zamestnanci školy.

Dokumenty:

Viac vo fotoalbume.

Triedime a zbierame

Triedime a zbierame

Aj keď začiatky boli ťažké, predsa sa nám podarilo zaviesť na škole triedenie odpadu. V triedach máme 3 nádoby na separáciu – papier, tetrapaky, bioodpad a koše na komunálny odpad. Žiaci podľa zváženia a potreby 2 - 3 krát týždenne vynášajú nádoby a vysypávajú do vriec pri telocvični, odkiaľ ich pán školník vynáša do kontajnerov v areáli školy.

Priebežne počas celého roka zbierame Sabiviečka, batérie a žiaci spolu s rodičmi nosia z domu papier, ktorý potom na konci školského roka odvážame do zberných surovín.  Finančný príspevok využívame na nákup učebných pomôcok a vydanie školskej ročenky.

Viac vo fotoalbume.

Výrobky z odpadu

Výrobky z odpadu

Tradične počas celého roka najmä na hodinách výtvarnej výchovy, techniky, tvorba životného prostredia, triednických hodinách, krúžkov a pod. využívame rôzny odpadový materiál, z ktorého sme vyrábali rôzne spomienkové predmety, výrobky, darčeky:

  • Záložky do knihy – odoslali sme družobnej škole – Žatice,

  • rôzne knihy, hračky – odovzdané do DD v Štóse,

  • spomienkové predmety, darčeky – odovzdané v DD v našej obci pri príležitosti Október - mesiac úcty k starším, vianočné posedenie, Valentín, deň matiek a pod.

 

Aj takto vždy potešíme našich starkých, ktorí sa tešia z každej maličkosti.

Viac vo fotoalbume.

Hovorme o jedle

Hovorme o jedle

Už tradične si v októbri pripomíname Svetový deň výživy. Tak ako po minulé roky, aj tohto roku sme sa zapojili do 3. ročníka súťaže „Hovorme o jedle“, ktorá prebiehala v týždni od 12.10.2015 do 16.10.2015. Na každý deň bola vyhlásená denná téma, ktorá mohla byť realizovaná v troch okruhoch:

1. výtvarná súťaž – Chutné maľovanie

2. literárna súťaž – Načo sú nám polia sady

3. súťažno – vzdelávacia, kde my sme si vybrali tému:

"Cukry ako dôležitá súčasť pre organizmus", podtéma – Niečo o mede

Prečo? Nuž preto, že mnohí z vás nevedia,

                         - kde všade je schovaný cukor,

                         - v ktorých potravinách sa nachádza,

                         - nepoznáte jeho klady  a nedostatky,

                         - čo môže spôsobiť jeho vysoký, resp. nízky  príjem, aké choroby,  problémy,

               - ako ho vieme správne nahradiť a pod.

Dokumenty:

Viac vo fotoalbume.

Školský rok 2014/2015

Kolégium Zelenej školy - šk. r. 2014/2015

 

Mgr. Milica Juhásová

učiteľka - koordinátor ZŠ

RNDr. Božena Mihóková

riaditeľka školy

Mgr. Andrea Grabanová

učiteľka - pomocný koordinátor

Marcela Žakarovská

upratovačka

Stanislava Cingeľová

vychovávateľka ŠKD - rodič

Jana Raščáková

8.A

Rebeka Szakáczová

8.A

Laura Slabejová

8.A

Nikola Michalková

8.A

Michal Petráš

8.A

Stela Toporčáková

8.A

Frederik Rick

8.A

Peter Žakarovský

8.A

Sofia Kellerová

5.A

Radka Korineková

5.A

Samuel Cingeľ

4.A

Patrik Graban

4.A

Sandra Spišáková

4.A

Timotej René Rusnák

4.A

Valentína Jasaňová

3.A

Stela Gedrová

3.A

 

Slávnostná certifikácia

Naša škola je už tretí rok zapojená do medzinárodného programu Zelená škola, kde sme  splnili sedem krokov Zelenej školy. 9. októbra 2014 sa  v Bratislave uskutočnilo  slávnostné vyhodnotenie 9. ročníka Zelenej školy, na ktorom boli odovzdané jednotlivým školám z celého územia Slovenskej republiky certifikáty alebo diplomy. Našej škole bol udelený medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajka Eco Schools,  ktorý slávnostne prevzali starosta obce Ing. Š. Jaklovský, riaditeľka školy RNDr. Božena Mihóková,  koordinátorka Zelenej školy Mgr. Milica Juhásová a žiačka kolégia Zelenej školy Jana Raščáková.

Veríme, že sa nám aj v ďalšom certifikačnom období  podarí  splniť všetky úlohy, ktoré máme vytýčené v našom pláne a opäť získame Certifikát Zelenej školy.

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Školská 3, Poproč
    Školská 3
  • 055/4664417
    • riaditeľ školy RNDr. Božena Mihóková: 0907 942 212
    skola@zspoproc.sk
    • zástupca RŠ pre ZŠ
    Mgr. Zuzana Kočišová: 0911 224 621
    kocisova.zuzana@zspoproc.sk
    • zástupca RŠ pre CVČ
    Mgr. Dajána Špegárová: 0911 224 621
    spegarova.dajana@zspoproc.sk
    • vedúca ŠJ Bc. Tatiana Bartakovicsová:
    0911 137 401 bartakovicsova.tatiana@zspoproc.sk
    • Zástupca RŠ pre MŠ
    Bc. Iveta Vincová: 0910 787 875
    vincova.iveta@zspoproc.sk

Fotogaléria