Z histórie školstva v Poproči
Presný dátum založenia tunajšej školy nie je známy. Predpokladá sa, že jej zriaďovateľom bolo jasovské opátstvo premonštrátov. Prvou písomnou zmienkou o existencii vzdelávacieho zariadenia je „Petráš Janošou List určeny od chise y ureku cso na Potoku“ zo dňa 25.júla 1656, ktorý uvádza prvé známe meno popročského „školníka“ – nobilis Andreas Lindvay.
O prvej skutočnej budove možno hodnoverne hovoriť až na základe zápisu o kanonickej vizitácii z r. 1753, ktorá nariaďuje opravu a zariadenie školskej budovy.
V roku 1842 jasovské opátstvo vybudovalo novú školu z nepálených tehál. Pozostávala z dvoch budov. V jednej boli dve učebne a byt riaditeľa, druhá menšia slúžila ako byt druhému učiteľovi. Učebne boli na svoju dobu moderné, zariadené tabuľou, lavicami, ba dokonca mali najmodernejšie vyučovacie pomôcky – Ex pendentibus varietate typicis tabulis pro discenda lectione (Zriedkavé vytlačené tabuľky pre vyučovanie čítania).
Do školského roku 1887/88 bola škola jednotriedna. V r. 1896 došlo k poštátneniu školy. Veľmi poučným obdobím v živote školy boli roky maďarskej okupácie v (1939 – 1945), kedy bola naša obec pričlenená k Maďarsku, pretože väčšina obyvateľov sa prihlásila k maďarskej národnosti.
Po 2. svetovej vojne nastal v Poproči nebývalý rozmach, ktorý sa prejavil o.i. zvyšujúcim sa počtom obyvateľov, predovšetkým mladej generácie. Prvý školský rok po skončení 2. svetovej vojny začal až 1. októbra. Škola sa nazývala štátnou ľudovou a jej riaditeľom bol Eugen Grich.
Školský rok 1958/59 sa začal s veľkou slávou – otvorením novej budovy na dnešnej Školskej ulici č. 3, ktorá okrem svetlých veľkých tried zahŕňala odborné učebne, kabinety, sklady a ďalšie nevyhnutnosti s počtom žiakov 427, ktorí sa učili v 14 triedach. Názov školy bol vtedy Osemročná stredná v Poproči, okres Moldava n/B, Košický kraj. Bol založený ovocný sad, okrasná časť s kvetinovými záhonmi, pracovný pozemok, ale aj ihrisko na rôzne druhy športov.
Do budovy bývalej školy pod kostolom sa presťahovala materská škola. V novej budove však chýbala telocvičňa, špeciálne učebne a nevyhovovala dvojzmenná prevádzka. V r. 1980 bola dokončená výstavba nového krídla budovy, kde sa dnes nachádza školská jedáleň s príslušenstvom, dielňa pre technickú výchovu, šatne, sklady a predovšetkým telocvičňa s parametrami a vybavením pre rôzne druhy športov. V areáli školy v zime ľadová plocha s osvetlením.
Deväťdesiate roky so zmenami v spoločnosti priniesli zmeny aj do života školy. Tie však neboli len priaznivé. Odrazilo sa to najmä v materiálno-technickom zabezpečení. Takmer nič sa neinvestovalo, zachoval sa pôvodný stav.
Prelomovým rokom bol rok 2002 kedy organizačne základná škola na základe zriaďovacej listiny z 21. marca 2002 prešla pod správu obce ako samostatný právny subjekt.
V r. 2000 bolo v ZŠ viac ako 300 žiakov, ich počet do r. 2010 postupne klesal, až sa stabilizoval na hodnotu 200 žiakov. Pokles súvisel s celkovým poklesom populačnej krivky na Slovensku. V uvedenom období sa žiakmi našej školy stávali aj deti z Rudníka a Jasova.
Ďalšou významnou organizačnou zmenou bolo spojenie základnej školy a materskej
školy do jedného právneho subjektu. Na základe rozhodnutia MŠ SR bola dňa 1. júla 2005
zaradená do siete škôl a školských zariadení Základná škola s materskou školou, Školská
3, Poproč. Právna subjektivita priniesla so sebou nielen samostatnosť, ale aj väčšiu
zodpovednosť za chod a rozvoj školy v našej obci.
V roku 2008 bol úspešne schválený projekt Modernizácia budovy školy.
Rekonštrukciou a hlavne modernizáciou budovy ZŠ sa výrazne zmenil jej vzhľad a dispozičné riešenie. Na mieste podkrovných priestorov pribudlo 3.podlažie, ktoré slúžilo na zriadenie odborných učební fyziky, chémie, biológie, informatiky, cudzích jazykov, geografie
a výtvarného ateliéru.
Budova školy sa stala výraznou dominantou obce. Nie je iba vzdelávacou inštitúciou,
ponúka možnosti a priestor na kultúrno-spoločenské, športové a voľnočasové podujatia
a aktivity pre žiakov, rodičov a širokú verejnosť.
Od 1. septembra 2015 je pri ZŠ s MŠ v Poproči zriadené Centrum voľného času –
CVČ pri ZŠ s MŠ, ktoré organizuje pre deti vo veku 5 – 15 rokov pravidelnú záujmovú
činnosť v podobe krúžkov a príležitostnú záujmovú činnosť raz mesačne cez víkend s rôznym tematickým zameraním.